Druk 3D – całkiem nowa technologia

Druk 3D, który obecnie podbija świat, to nic innego jak tworzenie trójwymiarowych przedmiotów dzięki wcześniejszemu opracowaniu ich komputerowych modeli. To co do nie dawna brzmiało jak wizja z dalekiej przyszłości, współcześnie jest dostępne właściwie na wyciągnięcie ręki. Coraz więcej firm oferuje usługi druku 3D.

Jakie są zalety drukowania przestrzennego?

Druk 3D to właśnie drukowanie przestrzenne. Czemu stało się ostatnio tak popularne, a z usług druku 3D korzysta coraz więcej firm o różnych specjalizacjach? Jest parę powodów:

  • możliwość tworzenia małej liczby artykułów
  • szybkie stworzenie prototypów danego przedmiotu
  • nie jest konieczne uruchomienie całej linii produkcyjnej w celu stworzenia pierwowzoru
  • dokładne odwzorowanie projektu.

Dodatkowo, ponieważ materiałami wykorzystywanymi w usługach druku 3D są głównie tworzywa sztuczne, to proces stworzenia prototypu danego przedmiotu jest po prostu tańszy, niż gdyby podczas tworzenia pierwowzoru wykorzystywać (podczas normalnego procesu produkcji) materiały takie jak na przykład metale. Bardziej zaawansowanie drukarki przemysłowe 3D używają jako materiałów także żywic, gumy, czekolady, metalu czy też… piasku, papieru, cukru oraz zdemineralizowanej wody.

Co można tworzyć dzięki drukowaniu 3D?

Druk 3D jest wykorzystywany głównie do tworzenia prototypów albo krótkich serii danych przedmiotów. Dlatego praktycznie nie ma ograniczeń branżowych, jeśli chodzi o korzystanie z usług druku 3D. Rozstrzał jest naprawdę duży: poczynając od zabawek, pojemników, a kończąc na tkankach, protezach czy… całych domach. Ostatnio na czoło zalet usług druku 3D wysunęły się właśnie niskie koszty produkcji protez dla dzieci. Dowodem tego, że drukowanie przestrzenne praktycznie nie ma ograniczeń, niech będzie też fakt, że dzięki drukowaniu 3D powstają także… lodowe rzeźby.  Co ważne, nie ma też ograniczeń, jeśli chodzi o geometrię wydrukowanego za pomocą technologii 3D przedmiotu. Bryły mogą być skomplikowane i niesymetryczne. W usługach druku 3D są stosowane różne technologie, które charakteryzują się różnym stopniem dokładności wydruku.