Druk 3D – nie tylko dla wybranych

Każdy wynalazek początkowy jest produktem niszowym, wykorzystywanym specjalistycznie przez wybrane branże. Wiąże się to między innymi z wysokimi kosztami jego eksploatacji oraz pewną unikalnością. Z czasem większość wynalazków i możliwość korzystania z nich staje się dostępna także dla zwykłych śmiertelników i w dużym uproszczeniu można by rzec: że trafiają one pod strzechy. Tak stało się też w przypadku druku 3D, czyli druku przestrzennego.

USŁUGI DRUKU 3D – SZEROKA GAMA MOŻLIWOŚCI

Z usług druku 3D korzystają dziś nawet małe przedsiębiorstwa z różnych branż, a także osoby prywatne. Wiąże się to z tym, że technologia ta stała się bardzo powszechna, a liczba firm oferujących usługi druku 3D stale rośnie. W ten sposób ta jeszcze do niedawna technologia przyszłości jest dostępna na wyciągnięcie ręki. Coraz więcej przedsiębiorców przekonuje się do niej, gdyż skorzystanie z usług druku 3D:

  • znacząco skraca czas produkcji (dzięki szybkiemu wydrukowaniu prototypu danego obiektu)
  • pozwala na wcześniejsze wyeliminowanie potencjalnych błędów w projekcie (także dzięki wydrukowanym przestrzennie prototypom)
  • obniża koszty produkcji (poprzez wyeliminowanie na wczesnym etapie błędów, dzięki czemu przy produkcji pierwszej serii można uniknąć wadliwych egzemplarzy)
  • umożliwia produkowanie nie tylko prototypów, ale i krótkich serii obiektów finalnych
  • dzięki szybko powstającym prototypom możliwe jest przeprowadzenie testów danego produktu.

Na powszechność usług druku 3D niewątpliwie wpłynął rozwój wielu technik druku przestrzennego, a także różne rodzaje wykorzystywanych materiałów.