Forma wtryskowa – nie tylko metoda tradycyjna

Druk 3D niewątpliwie skrócił czas powstawania prototypów i zminimalizował koszty towarzyszące całej produkcji. Dziś możliwe jest także prototypowanie formy wtryskowej. Proces powstania formy wtryskowej za pomocą techniki druku 3D jest krótszy od tradycyjnego sposobu wyprodukowania formy wtryskowej i mniej żmudny. Formy wtryskowe tworzone metodą tradycyjną są zazwyczaj zrobione ze stali czy też z aluminium, mają skomplikowaną bryłę i dlatego ich obróbka wymaga dużo czasu. Formy wtryskowe wyprodukowane dzięki zastosowaniu druku 3D praktycznie nie różnią się od tych wyżej wymienionych i są gotowe do zamontowania na wtryskarce. Szybkie prototypowanie formy wtryskowej i jej przetestowanie niewątpliwie wpływa na eliminację ewentualnych błędów w produkowanym wyrobie.

Prototypy form wtryskowych wykonane metodą przyrostową, czyli wydrukowane w 3D, są poddawane odpowiedniej obróbce, dzięki której są one odporne na wysokie temperatury, które towarzyszą produkcji obiektów metodą wtryskową. Ponieważ formy wtryskowe są bardzo drogie, wydrukowanie ich prototypów pozwoli wykryć błędy przed zamówieniem form właściwych.

DZIŚ FORMA, JUTRO PRZEDMIOT

Krótki czas prototypowania formy wtryskowej za pomocą druku przestrzennego niewątpliwie wpływa na szybkość uruchomienia produkcji danych obiektów. Dlaczego jeszcze prototypowanie formy wtryskowej stało się tak popularne? Na pewno ze względu na niskie koszty wykonania. Dodatkowo istnieje także możliwość wykonania prototypu formy wtryskowej z materiałów o różnych właściwościach odpowiadających konkretnym założeniom produkcyjnym.