Jak spod igły

To określenie śmiało może określać drukowanie modeli 3D. Wydrukowane modele precyzyjnie odwzorowują projekty – obiekty są po prostu odzwierciedleniem wizji projektanta. Nic więc dziwnego, że z usług drukowania przestrzenne korzysta coraz więcej firm o różnych profilach.

WEDŁUG POTRZEB

Drukowanie modeli 3D (czyli odpowiednio opracowanych komputerowo projektów) odbywa się przy użyciu różnych technik. Do najpopularniejszych sposobów drukowania modeli 3D należą:

  • FDM/FFF – termoplastyczny materiał jest układany warstwowo przez dysze drukarki (tworzywo pod wpływem wysokiej temperatury spaja się i tworzy jednolitą strukturę)
  • SLA – materiałem jest tutaj żywica światłoutwardzalna; żywica ta jest utwardzana wiązką lasera
  • DLP – tutaj również materiałem jest żywica światłoutwardzalna; żywica jest naświetlana światłem projektora
  • PolyJet/MLP – głowica drukarki natryskuje żywicę światłoutwardzalną; żywica jest jednocześnie utwardzana światłem UV
  • CJP – materiałem jest tutaj proszek gipsowy rozsypywany na stole roboczym drukarki – głowica drukarki natryskuje lepiszcze i kolorowy atrament, dzięki czemu proszek skleja się
  • SLS – tutaj wykorzystywane są sproszkowane tworzywa sztuczne łączone ze sobą wiązką lasera
  •  SLM/DMLS – materiałem są tutaj sproszkowane metale.

Każda z tych metod drukowania modeli 3D różni się szybkością, dokładnością, rodzajem użytego materiału, a także sposobem jego nakładania. Może on być wyciskany, stapiany lub naświetlany. Niektóre z tych metod są też wykorzystywane podczas domowego drukowania modeli 3D, a inne mają zastosowanie w druku przemysłowym i specjalistycznym.

DRUKOWANIE MODELI 3D – USŁUGA WSZECHSTRONNA

Dzięki temu, że wydrukowane przestrzennie obiekty doskonale odwzorowują zamysł projektanta, drukowanie modeli 3D cieszy się ogromną popularnością, jeśli chodzi o tworzenie prototypów, które potem trafiają do seryjnej produkcji. Szybki rozwój drukowania 3D sprawia, że za pomocą tej metody powstają nie tylko przedmioty użytkowe, ale także domy mieszkalne czy też ludzkie tkanki.