Od idei do szybkiej realizacji

Najprostszym sposobem przedstawienia pomysłu na dany przedmiot czy wynalazek jest rysunek techniczny wykonany zgodnie z określonymi przepisami i zasadami. Na takim rysunku cechy danego przedmiotu są uproszczone. Główną jego zaletą jest to, że rozumieją go technicy i inżynierowie na całym świecie. Właśnie… jednak obecnie nie każdy potrafi czytać taki rysunek i na jego podstawie zwizualizować sobie wygląd czy też działanie danego przedmiotu. Często jest to przeszkodą w realizacji danego projektu, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy przekonać do niego inwestora. Znacznie lepiej do wyobraźni przemawiają modele 3D FDM.

GRAFIKA TRÓJWYMIAROWA – NA POMOC WYOBRAŹNI

Grafika trójwymiarowa pozwala właśnie na tworzenie modeli 3D. W przeciwieństwie do grafiki dwuwymiarowej (na której wszystkie obiekty są płaskie), grafika trójwymiarowa wizualizuje obiekty trójwymiarowe. Modele 3D, które powstają w wyniku zastosowania grafiki trójwymiarowej, cechuje duży realizm – w związku z tym takie przedstawienie danego przedmiotu przemówi do wyobraźni każdego. To już nie specjalistyczny rysunek techniczny czy płaski obraz, ale dokładne odzwierciedlenie przedmiotu, które trafi do każdego laika. Aby powstały modele 3D potrzebne są odpowiednie programy do modelowania.

KROK DALEJ – MODELE 3D, DRUK

Obecnie coraz bardziej popularny i dostępny staje się druk przestrzenny, czyli druk 3D. Dzięki niemu możliwe jest wydrukowanie modelu 3D. W ten sposób bardzo szybko od graficznego obrazu można przejść do formy fizycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet najbardziej skomplikowane modele 3D mogą zyskać postać konkretnego, namacalnego przedmiotu. Co ważne, realizacja takiego pomysłu jest dość szybka w porównaniu do tradycyjnego wytworzenia prototypu danego przedmiotu. Obecnie coraz więcej firm świadczy usługi, w których na podstawie rysunków technicznych są projektowane modele 3D wykorzystywane potem do wydruku.  Żeby wydrukowany model prezentował się jak najlepiej (jeśli taki prototyp ma na przykład przyciągnąć inwestora), dodatkowo jest on poddawany dokładnej obróbce mechaniczno-chemicznej. Taki zabieg niewątpliwie wpływa na estetykę prototypu i na pewno bardziej przyciąga uwagę niż rysunek techniczny.