Od śrubki po implant zęba, czyli druk przestrzenny

Druk przestrzenny, czyli druk 3D, na dobre zagościł w wielu dziedzinach przemysłu i w wielu branżach. Dzięki niemu bez potrzeby uruchamiania linii produkcyjnych wytwarza się prototypy obiektów, które potem trafiają do seryjnej produkcji, krótkie serie przedmiotów czy też produkty unikalne. Drukowanie modeli 3D  opracowanych komputerowo przez specjalistyczne programy umożliwia na przykład wykonanie metalowych narzędzi i części samochodowych czy też fragmenty wypełniające ubytki w kościach.

KONCEPT NAJWAŻNIEJSZY

Drukowanie modeli 3D dzięki dostępności różnych technologii oraz materiałów ma coraz mniej ograniczeń. Wszystko zależy od graficznie opracowanego komputerowo trójwymiarowego modelu. Można go wykonać na podstawie rysunku technicznego albo za pomocą przeznaczonych do tego programów komputerowych. Drukowanie modeli 3D jest poprzedzone odpowiednią komputerową obróbką, czyli przygotowaniem modelu do wydruku. Ponieważ rozwój grafiki 3D już dawno zapewnił możliwość tworzenia nawet najbardziej skomplikowanych trójwymiarowych projektów, to możliwe jest drukowanie modeli 3D, które będą spełniały wszystkie funkcjonale i koncepcyjne założenia.

Ponieważ druk 3D prężnie się rozwija i wciąż trwają prace nad jego udoskonaleniem oraz wytworzeniem coraz to nowszych technik oraz materiałów, to nie powinien dziwić już fakt drukowania domów, głowic pocisków broni czy też ludzkich tkanek. Jednak przede wszystkim dobrze byłoby, aby drukowanie modeli 3D służyło człowiekowi w dobrych celach z poszanowaniem etyki.