Projekt idealny

Wspaniała idea, burza mózgów, niekończące się projekty, nawarstwiające się poprawki, nakłady finansowe, produkcja, a efekt… nie powala i jest daleki od oczekiwań pomysłodawców czy konstruktorów. Często w ten sposób przebiegają „narodziny” nowego produktu. Oczywiście nikt nie jest jasnowidzem i czasami ciężko przewidzieć wszystkie okoliczności, które mają wpływ na poprawne funkcjonowanie danego przedmiotu, zwłaszcza jeśli jest to projekt nowatorski. Prototypy 3D pozwalają przetestować dany produkt w końcowej fazie projektowania, co skraca czas ich produkcji i na odpowiednim etapie pozwala wyeliminować błędy negatywnie wpływające na funkcjonowanie.

PROTOTYPY 3D – CO TO WŁAŚCIWIE JEST?

Prototyp to ogólnie pierwszy wykonany według technicznych wytycznych model przedmiotu czy urządzenia, na którego podstawie produkuje się kolejne. Tradycyjne metody wykonywania prototypu zajmowały dużo czasu (często trzeba było uruchomić całą linię produkcyjną, stworzyć specjalistyczne narzędzia oraz opłacić wykwalifikowaną kadrę). A nanoszenie poprawek na taki prototyp to też dość żmudny proceder. Można by rzec, że prototypy 3D, czyli pierwowzory wydrukowane za pomocą druku przestrzennego (trójwymiarowego), są prawdziwym wybawieniem. Dlaczego? Oto kilka istotnych powodów:

  • krótki czas produkcji
  • łatwe eliminowanie błędów – prototypy 3D powstają w krótkim czasie, możliwe jest ich testowanie na każdym etapie projektowania
  • niwelowanie kosztów – szybkie wychwycenie błędów zapobiega kosztownemu poprawianiu produktu na przykład tuż po zejściu z linii produkcyjnej.

Plik z modelem 3D wystarczy, aby w firmie zajmującej się drukiem 3D powstał prototyp danego przedmiotu czy urządzenia. Dzięki wielości technik drukowania przestrzennego oraz wykorzystywanych materiałów prototypy 3D są wiernym odwzorowaniem przyszłego produktu, a nie… atrapą. Dodatkowo sztab fachowców modelarzy zajmie się tym, aby prototyp 3D był jak najbliższy także pod względem estetycznym założeniom projektanta. To ważny aspekt, jeśli chodzi o prezentacje przyszłego urządzenia czy przedmiotu.