Prototyp nie zawsze idealny (niestety)

Powstawanie nowych rzeczy często odbywa się metodą prób i błędów. Zanim pomysł zostanie zmaterializowany, upływa krótszy lub (w przypadku bardziej skomplikowanych przedmiotów czy urządzeń) dłuższy czas. A gdy już obiekt zostanie zmaterializowany, zdarza się że jego pierwowzór często odbiega od oczekiwań pomysłodawcy. Żmudny proces poprawek potrafi zabrać wiele cennych chwil i… banknotów. Poza tym, konkurencja nie śpi, a każde opóźnienie może sprawić, że ktoś inny będzie pierwszy. Doskonałym remedium na wyścig z czasem w takich przypadkach mogą być prototypy 3D, czyli pierwowzory danych obiektów wydrukowane na drukarce 3D.

Prototypy 3D – końcowa faza projektu

stratasys j850

Prototypy 3D powstają najczęściej w końcowej fazie projektu, dzięki temu, zanim projekt zostanie wdrożony do produkcji, można go przetestować i sprawdzić, czy spełnia wszystkie założenia konstruktorów. Opracowywanie prototypów 3D i ich wydruki przestrzenne pozwalają na noszenie poprawek, zanim rozpocznie się produkcja. Jest to tańsze rozwiązanie, niż na przykład wypuszczenie wadliwej serii albo wyprodukowanie prototypu metodą tradycyjną, gdzie na przykład konieczne jest kosztowne uruchomienie linii. Dzięki dość krótkiemu czasowi powstawania prototypów 3D możliwe jest nanoszenie szybkich poprawek i to wielokrotnie.

Prototypy 3D jako przestrzenne wydruki są często jeszcze dopracowywane przez grupę modelarzy, po to aby pierwowzory posiadały także walory estetyczne, co jest ważne podczas prezentacji danego obiektu.