Wielki krok, czyli drukowanie przestrzenne

„Wydrukowanie przedmiotu” jeszcze do niedawna brzmiało jak totalna abstrakcja. Druk to druk, a wytwarzanie obiektów czy urządzeń to przecież zupełnie inna technologia i proces. Prace prowadzone nad drukiem trójwymiarowym poskutkowały tym, że dziś prawie każdy może skorzystać z usług druku 3D.

WARSTWA PO WARSTWIE…

Tak właśnie odbywa się proces drukowania danego obiektu. Drukarka, nakładając na siebie kolejne warstwy materiału za pomocą głowic, buduje dany przedmiot. Jeśli chcemy skorzystać z usług druku 3D, musimy dostarczyć do wyspecjalizowanej firmy model 3D danego obiektu zaprojektowany na komputerze.

Usługi druku 3D są doceniane w wielu branżach. Technologia ta pozwala w krótkim czasie stworzyć prototyp, które ma trafić do masowej produkcji. Różnorodność wykorzystywanych w druku przestrzennym materiałów pozwala na dokładne odwzorowanie różnorodnych projektów. Oprócz prototypów za pomocą drukarek 3D można „produkować”:

  • gotowe przedmioty z tworzywa sztucznego
  • precyzyjne drobne detale większych modeli
  • skomplikowane makiety architektoniczne
  • elementy biżuterii
  • przedmioty z czekolady
  • elementy z metalu
  • formy służące potem do produkcji konkretnych przedmiotów.

Druk 3D jest stosowany również do produkcji protez oraz do wytwarzania ludzkich tkanek.

USŁUGI DRUKU 3D – PRECYZJA PRZEDE WSZYSTKIM

Każdemu konstruktorowi zależy na tym, aby gotowy przedmiot jak najdokładniej odzwierciedlał założenia projektu. Odpowiednio dobrany materiał (tzw. filament) oraz technika druku pozwalają na najdokładniejsze wykonanie obiektu zgodnie ze wszelkimi technicznymi początkowym założeniami. Dodatkowo sztab fachowców w firmie oferującej usługi druku 3D jest w stanie wykryć ewentualne błędy w komputerowym modelu 3D i odpowiednio je zniwelować przed drukiem. Sam wydruk 3D to już namacalny dowód na to, czy założenia projektowe sprawdziły się i czy według wydrukowanego prototypu można rozpocząć seryjną produkcję. W ten sposób wiele przedsiębiorstw oszczędza czas i finanse.